Baazen Tantuni Kemerlerinizi bağlayın çünkü sizi lezzetli bir yolculuğa çıkarıyoruz.

Arap kültüründen Mersine geldiği rivayet edilen tantuni; her yaştan damak zevkine hitap eden, fastfood'a gerçek bir alternatif, sağlıklı bir besin olarak tanımlanabilir.

Baazen Tantuni'yi ayrıcalıklı kılan, ürünlerimiz hazırlanırken malzemelerin özenli ve kaliteli olarak seçilmesidir.

Etle harmanlanmış pamuk yağı lezzetle yumuşacık lavaş yada eklemeğin içinden süzülürken...

Tadının tam da damağınıza göre olması, kalite-hijyen ve sıcak mekanlarımızda sizlere sevgiyle hazırlanmasındandır.

Lezzeti Aklınıza gelir ya Baazen Tantuni...

Tecrübeli ustaları, memleketinden gelen eti ve baharatlarıyla harmanlanan yiyeceklerimiz damak çatlatan bir festivale dönüşüp masanıza ulaşıyor. Böyle bir tadı keşfetmeniz için sizi @baazentantuni’ye bekliyoruz. Unutmadan; gece 1'e kadar açığız ve sizi bekliyoruz.

TANTUNİ HAKKINDA GENEL BİLGİ

Tantuni Nedir?
Arap kültüründen Mersine geldiği rivayet edilen tantuni; her yaştan damak zevkine hitap eden, fastfood'a gerçek bir alternatif, sağlıklı bir besin olarak tanımlanabilir.
Tantunide hangi malzemeler bulunur?
Tantuni Hakkında Tantuni Mersin'e has bir dürüm çeşididir. Araplardan gelme olduğu genel bir kanıdır. Rivayete göre aslen fakir yemeği olan tantuni ucuz olması için bolca akciğer ile karıştırılmış et ve yağdan yapılırdı. Bugün tüketilen tantuni ise iki çeşit etle yapılır. Sadece et içeren dürüme biftek, hem et hem de kuyruk yağı içeren dürüme ise tantuni denir. Bu fark özellikle tantunicilerde öğün ısmarlarken önem kazanmaktadır.
Hazırlama ve Sunum Nasıldır?
Hazırlama ve Sunum Çok küçük kuşbaşı doğranmış et haşlanır. Saç kızdırılarak yağ ve toz biber eklenir. Önceden haşlanmış et bu yağda çevrilir. Pişirme sırasında saca arada bir su eklenir. Amaç, hem sacın ısısını kontrol etmek, hem de tantuninin sarılacağı ekmeği yumuşatmak için buhar sağlamaktır. Pişen et sumaklı ve maydonozlu soğan piyazı, domates ve çeşitli baharatlar ile ekmek arası ya da dürüm yapılır. Genelde kullanılan çeşitler somun, açık ekmek ve lavaştır. Limon ve acı biber turşusu ile servis edilir. Tantuni ustadan ustaya çok değişiklik gösterir. Tantuniye eklenen baharatlar ve otlar, malzemenin dürüm ya da somun içindeki katmanlaması, buhar ve yağ oranı, pişme süresi, saca toz biber yanında katılan diğer malzemeler bu değişikliklerden sadece birkaçıdır.
Baazen'de Tantuni?
Etle harmanlanmış pamuk yağı lezzetle yumuşacık lavaş yada eklemeğin içinden süzülürken... Tadının tam da damağınıza göre olması, kalite-hijyen ve sıcak mekanlarımızda sizlere sevgiyle hazırlanmasındandır.
Pamuk Yağı ve Tantuni
Tantuni yapılışında kullandığımız yağ pamuk yağıdır.Pamuk yağı ete lezzet verir. Gevrek olmasını sağlar. İçinde OMEGA-6 ve OMEGA-9 yağ çeşitleri bulunur. OMEGA-6 vücutun üretemediği ve dışardan hazır olarak alması gereken bir yağ çeşididir.TANTUNİ yapılışında kullandığımız yağ PAMUK YAĞıdır. Pamuk Yağı ete Lezzet verir, Gevrek olmasını sağlar.İçinde OMEGA–6 ve OMEGA–9 yağ asitleri bulunur. OMEGA–6 vücudun üretemediği ve dışarıdan alınması gereken yağ asididir.Aynı zamnada E vitamini içerir, iyi bir Antioksidandır.
Tantuni ve Sağlık
E VİTAMİNİ : Kansızlığa karsı koruyucu etki yapmaktadır.Yaşlanmayı geciktirir. Parkinson ve Alzheimer hastalıklarını önler.

OMEGA - 9 : Bağışıklık sistemini güçlendirmede, damar sağlığının korunmasında yardımcı bir yağ asididir.

OMEGA - 6 : Düzenli kan dolaşımı sağlar. Kandaki kolesterol seviyesini düşürür. Kalp sağlığını korur, kalp ve damar hastalıkları riskini azaltır. Hücre gelişimine katkıda bulunur. Retina güçlenir ve gözler daha iyi görür, Vücut enfeksiyonlara karşı daha dirençli olur. Gebelik döneminde ve sonrasında bebeklerin beyin ve sinir sisteminin gelişimine yardımcı olur. Mutlu ve zinde hissetmeye yardımcı olur. Stresi ve yorgunluğu yenmek ve yaşam enerjisiyle dolmak için vücudun iyi yağlara, yani Omega yağlarına ihtiyacı vardır. Kan şekeri seviyesinin kontrol altında tutulmasını sağlar. Kemik erimesi hastalığının tedavisinde etkindir. Cildin daha genç görünmesini sağlar, kırışıklıkları önler. Cilt üzerindeki yaraların enfeksiyon kapmasını engeller.
Neden Baazen?
Baazen Tantuni'yi ayrıcalıklı kılan, ürünlerimiz hazırlanırken malzemelerin özenli ve kaliteli olarak seçilmesidir.
ve NECATİ USTA DİYOR Kİ.
Ye bir tantuni, sevindir mideni , Ye bir tantuni, sevindir kendini..Sakin ol, herkese yetecek kadar var! Tutma kendini, patlat bir tantuni..Lezzeti aklına gelir ya Baazen...:)